Zlakusa u pesmi i igri

Zlakusa u pesmi i igri

Sabor izvornog stvaralaštva matice i dijaspore „Zlakusa u pesmi i igri“ sa festivalom folklora 

Sabor izvornog stvaralaštva matice i dijaspore “Zlakusa u pesmi i igri“ održava se tradicionalno od 2006. godine, u Etno parku Terzića avlija, početkom jula (oko Ivanjdana). Traje tri dana.

Prvi dan je veče sa vokalnim solistima koji izvode stare srpske pesme u pratnji orkestra. Drugi dan je sabor izvornih pevačkih grupa i instrumentalista na narodnim instrumentima, koji je takmičarskog karaktera, kao i izložba ručnih radova. Pobednik Sabora od 2007. godine dobija prelazni pehar Zlakuški pobednik koji se tradicionalno prenosi od ruke do ruke pobednika.

Nosioci Zlakuškog pobednika po godinama su:

  • 2007. Ženska pevačka grupa Ribaševke – Užice
  • 2008. Muška pevačka grupa Lunovačka moba – Lunovo selo
  • 2009. KUD Maksim Marković – Kosjerić
  • 2010. Kud Maksim Marković – Kosjerić
  • 2011. Muška pevačka grupa KUD-a Sevojno – Sevojno
  • 2012. Muška pevačka grupa iz Nove Varoši, pevanje na kajde – Nova Varoš
  • 2013. Muška pevačka grupa iz Nove Varoši, pevanje na kajde – Nova Varoš

Treći dan su susreti folklornih ansambala iz Srbije i inostranstva. Učesnici folklornog festivala koji borave više dana za vreme manifestacije imaju nastupe i prethodnih dana, kao i organizovane nastupe u Užicu i okolini za vreme trajanja manifestacije.

Sabor se održava pod pokroviteljstvom Grada Užica a 2009.godine je podržan i od strane Ministarstva za dijasporu Republike Srbije.

Aplikacija za učešće – Zlakusa u pesmi i igri

Aplikacija za razmenu gostovanja

*******

IZ ARHIVE MANIFESTACIJE – POBEDNICI PO GODINAMA:

8. Sabor „Zlakusa u pesmi i igri 2013.“

Kategorija starije ženske pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – Ljubićanke, Čačak
  2. Mesto – KUD „Momčilo Tešić“, Požega
  3. Mesto – Vidovdan, Čačak

Kategorija muške pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – KUD „Momčilo Tešić“, Požega
  2. Mesto – „Knez Lazar“, Prilipac
  3. Mesto – „Sevojnički slavuj“, Sevojno

Kategorija pevanje na „kajde“: 

  1. Mesto – pevačka grupa Nova Varoš 1, Nova Varoš
  2. Mesto –„Ribaševke“, Užice
  3. Mesto – pevačka grupa Nova Varoš 2, Nova Varoš

Učesnici folklornog festivala i revijalnog dela programa: KUD „Oplenac“ (Topola), KUD „Boško Vujadin“ (Istočno Sarajevo), KUD „Sevojno“ (Sevojno), KUD „Milan Đ. Milićević“ (Ripanj), Etno udruženje „Zavičaj“, trubački orkestar Branka Ostojića

*******

 7. Sabor „Zlakusa u pesmi i igri 2012.“

Kategorija ženske pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – Ribaševke, Užice
  2. Mesto – KUD „Maksim Marković“, Kosjerić
  3. Mesto – „Raspevani Požežani“, Požega
    KUD „Riznica“, Kraljevo 

Kategorija muške pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – KUD „Brojanica“, Bukovica
  2. Mesto – „Prilički Kiseljak“, Prilike
  3. Mesto – „Lunovačka moba“, Lunovo Selo
    „Kadinjača“, Buar 

Kategorija pevanje na „kajde“: 

  1. Mesto – pevačka grupa Nova Varoš 1, Nova Varoš
  2. Mesto – KUD „Maksim Marković“, Kosjerić
  3. Mesto – pevačka grupa Nova Varoš 2, Nova Varoš

Učesnici folklornog festivala: KUD „Ravna Gora“ (Sidnej, Australija), KUD „Zlatibor“ (Čajetina), KUD „Sevojno“ (Sevojno), KUD „Sveti Nikola“ (Trstenik), Etno udruženje „Zavičaj“

*******

6. Sabor „Zlakusa u pesmi i igri 2011.“

Kategorija ženske pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – KUD „Maksim Marković“, Kosjerić
  2. Mesto – „Ribaševke“, Užice
  3. Mesto – „Raspevani Požežani“, Požega
    „Ljubićanke“, Čačak 

Kategorija muške pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – KUD „Sevojno“, Sevojno
  2. Mesto – „Lunovačka moba“, Lunovo Selo
  3. Mesto – „Momčilo Tešić“, Požega
    KUD „Maksim Marković“, Kosjerić

Učesnici folklornog festivala: KUD „Morava“ (Melburn, Australija), KUD „Boško Vujadin“ (Istočno Sarajevo, Republika Srpska), KUD „Zlatibor“ (Čajetina), KUD „Sevojno“ (Sevojno), KUD „Sveti Nikola“ (Trstenik), Etno udruženje „Zavičaj“

 *******

5. Sabor „Zlakusa u pesmi i igri 2010.“

Kategorija ženske pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – „Ribaševke“, Užice
  2. Mesto – „Prelo“, Grocka
  3. Mesto – KUD „Oplenac“, Topola

Kategorija muške pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – „Plavi neveni“, Foča
  2. Mesto – KUD „Maksim Marković“, Kosjerić
  3. Mesto – KUD „Sevojno“, Sevojno
    KUD „Gostinica“, Gostinica

Kategorija pevanje na „kajde“: 

  1. Mesto – „Kadinjača“, Buar
  2. Mesto – KUD „Maksim Marković“, Kosjerić
  3. Mesto –„Prelo“, Grocka

Učesnici folklornog festivala: KUD „Veseli Santovčani“ (Santovo, Mađarska), KUD „Milan Đ. Milićević“ (Ripanj), Etno udruženje „Zavičaj“.

 *******

4. Sabor „Zlakusa u pesmi i igri 2009.“

Kategorija ženske pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – „ERA“, Užice
  2. Mesto – KUD „Sevojno“, Sevojno
  3. Mesto – „Oplenac“, Topola 

Kategorija muške pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto -  KUD „Maksim Marković“, Kosjerić
  2. Mesto – KUD „Momčilo Tešić“, Požega
  3. Mesto – KUD „Sevojno“, Sevojno

Kategorija pevanje na „kajde“: 

  1. Mesto –„Složna braća“, Kosjerić
  2. Mesto – KUD „Sevojno“, Sevojno
  3. Mesto – KUD „Gostinica“, Gostinica

Učesnici folklornog festivala: KUD „Mokrin“ (Mokrin), KUD „Sretenje“ (Orašac), KUD Rudo (Rudo, BiH), Etno udruženje „Zavičaj“

 *******

3. Sabor „Zlakusa u pesmi i igri 2008.“

Kategorija ženske pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – „Oplenac“, Topola
  2. Mesto – KUD „Dukat“, Kosjerić
  3. Mesto – „ERE“, Užice 

Kategorija muške pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto -  „Lunovačka moba“, Lunovo selo
  2. Mesto – KUD „Maksim MarkoviĆ“, Kosjerić
  3. Mesto – „Kadinjača“, Buar

Kategorija pevanje na „kajde“: 

  1. Mesto – „Lunovačka moba“, Lunovo selo
  2. Mesto – „Sinovi gredice“
  3. Mesto – Jablanica 

Učesnici folklornog festivala: KUD „Topola“ (Oplenac), KUD „Prvi partizan“ (Užice), Etno udruženje „Zavičaj“

 *******

2. Sabor „Zlakusa u pesmi i igri 2007.“

Kategorija ženske pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – „Ribaševke“, Užice
  2. Mesto – „Srpski jelek“, Čačak
  3. Mesto – „Raspevani požežani“, Požega 

Kategorija muške pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto -  „Lunovačka moba“, Lunovo Selo
  2. Mesto – „Srpski božur“, Ribaševina
  3. Mesto – KUD „Maksim Marković“, Kosjerić
    „Vodopad Skakavci“, Skakavci

Kategorija pevanje na „kajde“: 

  1. Mesto – KUD „Gostinica“, Gostinica
  2. Mesto – „Ribaševke“, Užice
  3. Mesto – KUD „Maksim Marković“, Kosjerić
    „Zmajevac“, Rožanstvo

Kategorija instrumentalisti na narodnom instrumentu: 

  1. Mesto – Marko Džambasović, Čajetina (frula)
  2. Mesto – Momčilo Jugović, Kruševac (okarina)
    Mladen Marković, Kosjerić (gajde)
  3. Mesto – Aco Marković, Sirogojno (frula) 

 *******

1. Sabor „Zlakusa u pesmi i igri 2006.“

Kategorija ženske pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – „Plavi zvuk“, Užice
  2. Mesto – „ERA“, Užice
  3. Mesto – KUD „Zlatibor“, Čajetina 

Kategorija muške pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto -  „Lunovačka moba“, Lunovo Selo
  2. Mesto – Etno udruženje „Zavičaj“, Zlakusa
  3. Mesto – KUD „Prvi partizan“, Užice 

Kategorija mešovite pevačke grupe (pevanje na bas): 

  1. Mesto – KUD „Radiša Poštić“, Mrčajevci
  2. Mesto – KUD „Prvi Partizan“, Užice
  3. Mesto – KUD „Momčilo Tešić“, Požega

Kategorija instrumentalisti na narodnom instrumentu: 

  1. Mesto – Marko Džambasović, Čajetina (frula)
  2. Mesto – Momčilo Jugović, Kruševac (okarina)
    Mladen Marković, Kosjerić (gajde)
  3. Mesto – Aco Marković, Sirogojno (frula)

 

Facebook stranica Zlakusa u pesmi i igri

. . .

VIDEO SEKCIJA

Zlakusa u pesmi i igri 2006
Zlakusa u pesmi i igri 2011
KUD Sceti Nikola
KUD Abrašević – Kraljevo
KUD Sevojno
KUD Abrašević – Kraljevo
KUD Sevojno
Zlakusa u pesmi i igri